A császármetszést a legtöbb nő nem maga választja. Gyakran mondják az anyáknak vigasztalásképpen, hogy gondoljon arra, hogy így legalább mindenki egészséges, hogy az a heg egy jó heg, mert ott adott életet a babájának. Dee a legtöbb nőt ez nem vigasztal meg teljes mértékben.
Így ha a heggel dolgozunk, akkor figyelembe kell vennünk, hogy minden heg mögött van egy történet és egy megélés, ami befolyásolhatja a heg elfogadását, gyógyulását.
Miért kell a heggel foglalkozni?
Gyakori, hogy a hegszövet láthatóan máshogy viselkedik, másként mozog (vagy gyakran nem mozog), mint az érintetlen bőrfelület. Ha a hegszövet nem mozog jól, esetleg megváltozott a környék érzékelése és még a heg viselője is védi (általában akaratlanul) a heg területét, fél újra úgy mozogni vagy csak egyszerűen nincs elegendő ideje foglalkoznia magával, akkor a hegszövet akár távolabbi panaszokat is okozhat.
Erre egy hasonlattal szeretnék rávilágítani: ha egy kötött pulóver ujjából kihúzódik a szál, akkor nem csak a szálhúzódás kis területén mozog máshogyan a pulóver, hanem viselése közben az egész karban érezhető egy furcsa, feszülő érzés.
A császármetszés során kb. 9 rétegnyi szövetet vágnak át vagy húznak szét, de csak 2 vagy 3 rétget varrnak össze. A többi réteg spontán gyógyul. De nem is a varrott rétegek száma számít most igazán, hiszen annak megvan a maga orvosi oka. Az a sok sérült réteg gyógyul valahogyan. Ha nem tudunk megfelelően pihenni ÉS megfelelően mozogni (mert a regeneráció és a sok-sok mozgás is szükséges), ha nem fogyasztunk elegendő folyadékot és megfelelő minőségű tápanyagot, akkor ez a szövet könnyen válik rugalmatlanná, feszessé. A pulóveres hasonlatra gondolva és a test kötőszövetes rétegeit ismerve elárulhatom, hogy akár térdfájdalmakhoz is vezethet egy rosszul mozgó, rugalmatlan császárheg.
Ezért fontos a heget karbantartani, elérni a megfelelő hidratáltságot, mozgékonyságot.
A hegkezelésnek van egy lelki aspektusa is. Ha úgy érzed, még nem állsz készen rá, hogy foglalkozz vele, akkor nem benned van a hiba. Negatív érzéseid ellenére a hegkezelés akár segíthet is a történtek elfogadásában, ahogy közelebb kerülsz a heghez.
Mi az a hegkezelés?
A hegkezelés kifejezetten egyszerű, de érdemes szakember segítségét kérni, hogy egy teljes funkcionális állapotfelmérés után a Neked megfelelő gyakorlatokat megtanulhasd, és azt jól felépítve otthon is alkalmazhasd. A hegkezelésnek vannak szintjei. Nem lehet sem túl korán, sem túl későn elkezdeni foglalkozni a heggel. Akár pár héttel vagy akár hónapokkal a szülés után is érdemes figyelni rá. Magában a kezelési folyamatban pedig természetesen először finomabb fogásokat végzünk, később pedig akár mélyebb fogások is segíthetnek.
A kezelés során változatos ingereket használunk, először a hegtől távolabb, afféle bemelegítésként a szövet számára, majd a heg közelében, és végezetül közvetlenül a hegen is. Mobilizálunk, keringést javítunk, hidratálunk, és együtt örülünk, ahogy lazul, változik, gyógyul a heg.
Örökké kezelnem kell?
A folyamat alapvetően nem túl időigényes, bár egy anyának minden perc számít. Egy jó állapotú heget nem kell tovább kezelgetni, matatni, mert megfelelő életmóddal a test ugyanúgy képes mozgásban tartani a hegszövetet, mint bármely más szövetféleséget. Minden esetben megpróbálunk változtatni az életmódon, az otthoni rutinon. Pár apró változtatás is nagyszerű hatással lehet a hegre.
Honnan tájékozódhatok még?
Szeretettel ajánlom a Császárvonalat, ami a legjobb weboldal és applikáció a témban. A Császárvonalat szakemberek alkották, rengeteg szakmailag hiteles cikkel, videótárral gyakorlatokról, kezelésről.
Ők adtak ki egy szuper könyvet a témában: Hegmesék
illetve legújabb könyvük a VBAC-titok.
Hogyan kezdjek bele?
Jelentkezz állapotfelmérésre, vagy válaszd valamelyik szülés utáni regeneráló programomat: AnyaTorna és AnyaGyógyító kezelés császár után!
Ha több infóra van szükséged, látogass el ide!
Kövess facebook-on is!
A borítófotó forrása: csaszarvonal.hu
Gazda Eszter
gyógytornász-fizioterapeuta
+3630 552 3296
info@babatornasz.hu