A szülés utáni regenerációról gyógytornász szemmel 1. rész

A szülés előtti 9 hónapban minden, de tényleg minden megváltozik egy nő életében, akár az első, akár a többedik várandósságról van szó. Amire most hangsúlyt szeretnék fektetni, az az, hogy míg a várandósság alatt lassabb volt a változás, szüléskor azonnali a súlyvesztés, újabb bonyolult folyamatok zajlanak le a testben, még kevesebbet alszunk, sokkal nagyobb a pszichés igénybevétel, a szoptatás további erőforrásokat igényel, és még az esetleges gátsebbel, császáros heggel is boldogulnunk kell. Mit tehetünk ilyenkor?

Tényleg a szétnyílás mértéke a legfontosabb?

Az egyenes hasizmok közötti kötőszövet megnyúlása valójában azért fontos, mert ezáltal felborul az egyensúly az izmok, kötőszövetek precíz és összehangolt munkája között. A gyenge izmok, amelyek ráadásul rossz pozícióban próbálnak dolgozni (rossz a testartáunk), nem tudják megfelelően védeni a derekat, tartani a hasat. A gyenge vagy éppen túl feszes gátizomzat további terhelést kap. A szétnyílt hasizom egy következmény, de nem azt kezeljük, hanem a gátizmok, hasizmok, hátizmok és a rekeszizom által alkotott egységet, amit egyre elterjedtebb nevén „core”-nak (mag) nevezünk. És a NŐT, az anyát!

Az izmok közötti kommunikáció eleinte lassabb lehet, időnként lehet tapasztalni, hogy azok az izmok, amelyeknek normál esetben automatikusan együtt kellene működniük és az egyik bekapcsolásával egy távolabbi izomnak automatikusan be kellene kapcsolódnia, nem válaszolnak erre a “hívásra”. Ez spontán is rendeződhet, de ez esetleges, ilyenkor kiengedtük a kezünkből a kontrollt.

Bármennyire is szétnyílt a hasizom, ha jó az izmok funkciója, jó az izomfűző, akkor a szétnyílás nem fog panaszt okozni.

Számít-e a szülés módja?

Igen és nem. Természetesen kissé változnak a gyakorlatok a szülés módjától függően, illetve a császármetszéssel szült nők kezelésre kiegészül hegkezeléssel. De MINDENKINEK szüksége van a regenerációra. Ahogy mondani szokás, mindenkinek fáj szülés után. Aki így szült, annak itt, aki úgy szült, annak ott fáj jobban. Közös a gyermekágy és az egész életünket megváltoztató változás.

Mikor kezdhetem?

Bármikor. De tényleg, akár a szülés napján is. Persze ilyenkor még csak pár perces, nagyon egyszerű teendőkről van szó, amikor finoman élesztgetjük az izmokat, és a légzéssel is dolgozunk. Hálásan megszeretgetjük a testünk, aki életet adott egy gyermeknek. Ezeket a gyakorlatokat már szülés előtt is meg lehet tanulni. De évekkel a szülés után sem késő.

Mik a leggyakoribb panaszok, amiket tapasztalnak a nők?

Deréktáji és keresztcsonti fájdalom, inkontinencia, panaszok a szexuális élet során, furcsa gyengeség-érzet a hasnál, mintha „ki akarna esni a testéből”. Ezek a panaszok nem feltétlenül járnak együtt a szétnyílt hasizommal, illetve nem egyenesen arányos a tünetek súlyossága a szétnyílás mértékével.

Miért olyan fontos a tudatos regeneráció? A szülés a világ legtermészetesebb folyamata, régen is felépültek a nők.

Igen, de több volt a segítő a gyermekágyas időszakban, és azután is. A várható élettartam alacsonyabb volt, egy gyenge izomzat talaján kialakuló gerincsérv most több évtizeddel tovább fogja megkeseríteni az életünket.

Nem elég valamilyen videó alapján csinálni?

Megértem, ha valakinek nincs ideje, lehetősége személyesen szakember segítségét kérni. Vannak szuper online kurzusok az interneten, amiket én is jó szívvel ajánlok, de tudni kell jól választani a világháló kínálatából. Az egyéni, személyes vizsgálatot pedig semmi sem helyettesíti igazán.

A következő bejegyzésben kifejezetten a császáros hegről és a császáros regenerációról fogok írni.

Jelentkezz be állapotfelmérésre, nézd meg szülés utáni komplex programjaimat: AnyaTorna, ami a gyakorlatokra helyezi a hangsúlyt, AnyaGyógyító kezelés, ahol elsősorban pihensz és én dolgozom rajtad (akár szervsüllyedést, fokozott stresszt is tudunk kezelni), csoportos regeneráló gyógytorna, ahol egyéni állapotfelmérést és kezelést követően egy csomó sorstárssal tornázhatsz, akár a babádat is hozhatod.

Kövess facebookon: http://facebook.com/babatornasz

Bejelentkezés:

Gazda Eszter

gyógytornász-fizioterapeuta, fitmummy tréner ® , Pfaffenrot-terapeuta

+3630 552 3296

info@babatornasz.hu