Tud forogni egy gyerek, ha még csak párszor fordult meg?
Gyakori téma, szabadon helyettesíthető más mozgásformákkal is a mondat. Maradjunk most a forgásnál. Egy 6 hónap körüli baba jó esetben már minden irányba ügyesen forog (azaz 4 irányba: hasról hátra, hátról hasra, jobbról balra, balról jobbra). És nem csak alkalmanként, hanem rendszeresen, tudatosan, láthatóan szándékosan fordul.
Amikor azt mondja a szülő, hogy a gyereke tud forogni, de összesen csak néhány alkalommal látta megfordulni, akkor még nem tudom „kipipálni” a forgást. Ennek a mozgásnak (és minden más nagymozgásnak is, pl. kúszás, mászás) láthatóan könnyűnek, automatikusnak, zökkenőmentesnek, gondolkodás nélkülinek kell lennie.
A következő példát nagyon szeretem, főként a női sofőrtársaim szoktak megérteni: ha friss jogosítvánnyal időnként sikerül szépen leparkolnom párhuzamosan tolatva balra, az még nem jelenti azt, hogy ezt rutinszerűen, bármilyen körülmények között meg tudom ismételni többször. Nem vagyok benne kellően gyakorlott, nem vált még automatikus műveletté. Persze gyakorlott sofőrként is hibázhatunk, de a lényeg a rutin, a sok-sok ismétlés különböző szituációkban. Egy mozgássor, – legyen az forgás, biciklizés vagy parkolás – akkor a miénk, akkor sajátítottuk el igazán, ha olyan sokat ismételtük, gyakoroltuk, hogy az agyunk egy olyan helyre raktározta a mozdulatokat, ahonnan úgy tudja előhúzni, hogy közben más dolgokra is tudjunk figyelni (pl. a forgalomra, legyen az egy közeledő kamion vagy a nagytesó szaladgálása körülöttünk). Egy mozgássor akkor a miénk, ha automatizmussá válik. Azért felejtjük el, hogy lekapcsoltuk-e otthon a tűzhelyt vagy bezártuk-e az autót, mert a mozdulat olyan automatikus, hogy szinte tudomást sem veszünk arról, hogy elvégeztük. Ezzel az agyunk segít nekünk, hogy gyorsabban haladjunk és az igazán fontos dolgokra tudjunk figyelni. (Persze amikor azon aggódunk, hogy vajon ellopják-e az autót, akkor nem tűnik segítségnek 🙂 ).
Tehát ha néhányszor átfordult egy gyerek, attól még nem mondhatom azt, hogy tud forogni. És hogy miért nem forog, annak sok oka lehet. Néhány példa:
– hason fekve túl szélesen támaszt, ezért a karok pozíciója akadályozza a fordulást
– hátról fordulásnál a lábak helyzete nem megfelelő, ez akadályozza a fordulást
– hátról fordulásnál fejét túlzottan hátraszegi, így nehezen emeli és lendíti a fejét
– keveset van a földön
– nem szeret a földön lenni
– nem tud elegendő ideig hasalni (nem túl vonzó cél a hasrafordulás annak, akinek nem komfortos ez a pozíció)többedik gyereknél előfordul, hogy a nagyobbak önzetlenül kiszolgálják a kisebbet játékkal, jövés-menésükkel elegendő érdekes ingerrel szolgálnak az egyhelyben maradáshoz (ez általában átmeneti, mert a belső készetetés előbb-utóbb megjelenik a forgáshoz)
Kövess facebookon: http://facebook.com/babatornasz
Gazda Eszter (gyógytornász-fizioterapeuta, Pfaffenrot-terapeuta, fitmummy® tréner)
+3630 552 3296